Kasa

Merhaba Fikir Dolu Dünya!

İyi ki doğdun fikirlerin bankası fikirbanka.

Bu yazıyı yayınladığımıza göre aylar süren çalışmalarımız sona ermiş, hem ülkemizin hem de tüm dünyanın ilk fikir kasası olacak Fikirbanka yayın hayatının ilk adımını atmaya hazır demektir. Şu an oturduğunuz yerden bir taraftan Fikirbanka’nın merhaba seslenişini okurken, diğer taraftan Fikirbanka’nın yıllarca süren kurulum macerasında neleri yaptığımızı düşünüyor olabilirsiniz. Zaten bizim bu yazıyla işe başlamamızın nedeni de, Fikirbanka’nın neden ve nasıl ortaya çıktığını kısa bir öykü olarak anlatmak.

Para Değil Fikir Kullanan Banka

Asırlardır insanların alıştığı ve çizgileri belirlenmiş bir bankacılık modeli mevcut. Fikirbanka’nın kurulma macerası, bu modelinin başkalaştırılarak internet dünyasına taşınması düşüncesiyle başlıyor. Her açıdan bir bankayı andıran konsepti ile Fikirbanka’nın tek farkı, parayı değil içerikleri ve fikirleri işlemesi olacak. Zaten bizim de kendimize fikirlerin bankası dememizin nedeni bu. Yoksa çok mu abartmışız?

Alan Değil Veren Banka

Bankaların hepsi ortak amaçlara hizmet eder. Sunulan hizmetlerde öncü amaç insanlara faydalı olmak değil, şirketlerin kâr etmesidir. Aslında günümüzün modern internet siteleri de aynı amaca hizmet ediyor. Ön plandaki amaç size bilgi ve fikir sunmak olsa bile arka planda ziyaretçilerin tümü birer rakama ve potansiyel tıklamalara dönüşüyor.

Fikirbanka’yı temellendirirken bu iki benzerlik odak noktamız oldu. Biz hem bankaların iyi yanını hem de modern internet sitelerinin iyi yanlarını aldık. Sonra biraz eksik kalmış olabileceğini düşünüp, işin içerisine biraz da fikirleri serpiştirdik. Böylece artık yapmamız gereken modelin silueti değil bizzat kendisi duruyordu. Fikirlerin bankasını, basit bir fark ve ince bir fikir inşa etmişti.

Hiç Olmadığı Gibi Olmalıydı

Fikirbanka’nın gerçekçi siluetini gördükten sonra bu ihtiyacı öncelikli olarak Türkiye’de karşılayan internet sitelerini inceledik. Hiçbiri yapılması gerektiği kalitede, özveriyle ve bilgilendirici olma esaslı olarak sektörün anlam ve önemini kavrayamamıştı.

Oysa işsizlikle yakınılan bir ülkede en değerli fikirlerin de sadece iş fikirleri olması düşünülebilirdi. Bunu diğer yayıncılar neden düşünmediler bilmiyoruz ama biz bu ihtiyacı en iyi şekilde çözüme ulaştırabilmek için yola çıktık.

Yollarımız Otoban Değil Ama Fikirlerimiz Öyle

Fikirbanka modeliyle ortaya çıkmanın hiç kolay olmayacağını biliyorduk ve yürüyeceğimiz yollar duble otoban değildi. Çoğu zaman ayağımız taşa takıldı ve tozlu tümsekli yolları aştık. Yine de inandığımız değerlerle sektörün tartışmasız birincisi olmak için en üst kaliteyle Fikirbanka’nın temellerini atmayı başardık.

Fikirlerin kasası olacak internet sitemizi ince eleyip sık dokuyarak meydana getirdik ve sizler için sayısız servis inşa ettik. Benzersiz bir şirket kültürü ile kurumsal kimliğimizi ortaya çıkarmayı da unutmadık. En küçük detaylar için bile günlerce düşünüp, haftalarca kafa yorduk. Şimdilik her şey hazır olduğuna göre artık Fikirbanka’nın kepengini açmanın ve sıra numarası beklemeden alınacak hizmetlerin de sunulma vakti gelmiş demektir.

Fikirbanka Kapılarını Açıyor!

Fikirbanka öykümüz size kısa gelse de bizler için dolu dolu geçti. Bir banka olarak, fikirlerin bankası olarak, bu ilk öykümüz. Daha nice öykülerimizi kullanıcılarımızla birlikte yazacağımızı düşünüyoruz. Fikirbanka’nın sunacağı içerikler ve servisleri takip etmeyi sakın unutmayın. Bir de sizler için hazırladığımız sosyal banka hesaplarımızı da takip ederek bize ilk desteği siz gösterebilirsiniz. İyi ki doğdun fikirlerin bankası!

Bir Yorum

  1. Sonunda beklenen paylaşım geldi! Türkiye’nin iddialı kaynaklarından birisi kapılarını açıyor. Şimdiden sektörün lideri olacağını ve kaliteli bir girişim olacağını “merhaba” yazısından bile anlamak mümkün! Sabırsızlıkla yeni yayınları bekliyoruz. Hayırlı olsun Fikir Banka!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu